Det er med stor glæde, at vi åbner op for vores nye hjemmeside.

Det er en opdatering, der har fokus på brugerne og at skabe nogle nye features der ikke før har været på et dansk esports community site. Med vores nu snart 10 år på bagen, byder 2016 på en masse nye ting og spændende udfordringer.

Måden vi får nyheder på og følger esportens verden ændrer sig hurtigt og vi ser frem til stadig, at kunne have fokus på esport og gaming i Danmark. Selvom alt er blevet mere internationalt, vil vi gerne bevare fokus på det danske.

Vi åbner derfor året med denne nye store opdatering. I bunden af artiklen kan du se hvordan du kontakter os, hvis du skulle rende ind i en fejl på siden.

TL;DR - Nyt design og en masse nye fede features er landet på Gaming.dk. Tjek Markedspladsen ud med det samme. Den første dedikerede markedsplads til gamere i Danmark. Nyt kommentarsystem, fede badges (you rock), skriv egen Blog og en masse andet awesome. Skål - vi har brug for mere kaffe!

Af nye ting på siden vil du finde følgende:

  • Opdateret design, der har mere plads til indhold og er lidt mere "gamer" minded
  • Markedspladsen er et stort system hvor du kan købe eller sælge udstyr og skins
  • Du kan nu også skrive din egen BLOG om lige hvad du føler for
  • Vi har fjernet DISQUS systemet og implementeret vores eget kommentar system
  • Der er tilføjet notifikationer til når du får svar på dine indlæg
  • Besked systemet er blevet lavet mere moderne og nemmere at tilgå
  • Forum laves om til Debat. CS:GO og LoL får egne emne bokse med større fokus på siden
  • Din profilside har fået en opdatering, hvor du nemt kan se dine aktiviteter
  • Mere fokus på seneste artikler og større artikel oversigt i bunden af siden
  • Log ind og vælg selv præcis hvilke nyheder du vil læse på forsiden og slip for de andre
  • Video kategorier tilføjet, så du nemmere kan se hvilke der er tilføjet på siden uden at søge
  • Rang system implementeret. Du får point for din aktivitet på siden og tilknyttet synlig rang

Herunder kan du læse lidt om de store opdateringer vi har lavet.

Markedspladsen

Den største nye feature på siden er markedspladsen. Vores hensigt var at lave et sted specifikt for danske gamere, hvor de kunne handle sammen. Markedspladsen giver dig mulighed for at sætte ting som udstyr og skins til salg. Du kan styre dine annoncer via din profil og derved også sikre, at det du sælger ikke bare forsvinder i en facebook gruppe.

Det er GRATIS for dig som almindelig bruger, at oprette en annonce på siden i de fleste kategorier. Skulle du sælge meget på siden, så vil der i nogle grupper blive krævet en lav pris efter du måske har solgt 3-4 ting gratis. Dertil kan du også vælge at tilkøbe ekstra eksponering af det du sælger, så det er mere synligt på siden. Vi tager lidt for det, da vi stadig skal have penge til at drive siden og vi håber at du kan lide markedspladsen og derved også gerne vil støtte op om den.

Vi har fokus på at tilføje features i fremtiden, der blandt andet kan sikre en handel mod svindel. Men features koster penge og tid at udvikle, så vi vil lige se hvordan markedspladsen modtages, før vi sætter skub i den process.

Har du en webshop kan du også tilmelde dig som forhandler og promovere gode tilbud til de danske gamere. Læs mere på undersiden for forhandlere her.


BLOG

Du får nu muligheden for at forevige dine tanker og gode skriveevner på Gaming.dk. Din blog behøver nødvendigvis ikke handle om esport eller gaming - du kan skrive om hvad du nu har lyst til, så længe det overholder brugerbetingelserne for siden.

Det er ikke en ny opfindelse på en gaming side, men flere har skrevet til os med et ønske om at kunne blogge på Gaming.dk, så hvorfor ikke prøve det.

Du skriver en blog ved enten at gå ind under Blog undersiden og klikke på opret blog eller oppe i brugermenuen under profil.

Vi glæder os til at se hvad du har på hjertet.


Eget kommentar system

For godt to år siden introducerede vi et nyt design med 3. part systemet DISQUS. Det skulle give en mere moderne platform og fjerne belastningen fra serveren og udgiften ved at kode et unikt system selv. 

Vi har haft stor glæde af systemet, men DISQUS gav os nogle begrænsninger som vi havde svært ved at leve med, blandt andet muligheden for at lave notifikationer til vores brugere, når de fik svar på deres kommentarer.

Derfor besluttede vi os for at investere i at få lavet vores eget system igen. Det er ikke fyldt med en masse smarte features, men tilbyder en nem trådet kommentering med notifikationer og lidt andet lir du selv kan gå ind og se på.


Rang systemet

Det er altid fedt at se hvem der er aktive, hvem der ved hvad de taler om og generelt bare er loyale til dansk esport og ikke mindst Gaming.dk. Derfor har vi også fået lavet et nyt rang system til siden.

Kort fortalt, så opnår du point for næsten alt hvad du laver på siden. Du får point hvis du skriver en nyhed, blog, debat indlæg, kommentar, annonce osv. Desto mere aktiv du er og desto mere indhold folk ser, desto højere rang vil du få.

Din rang er synlig for alle på din profil side og overalt hvor du kommentere.

Der er op til rang 60 i systemet i dag, som vises med badges. På længere sigt har vi flere features i tankerne, der giver mere synlighed for højere rangerede brugere, og ikke mindst fordele på siden, rabatter og andet guf for loyale og aktiv brugere.

Kort sagt... vi elsker dig! :)


Hvad byder fremtiden på?

2016 for Gaming.dk kommer til at have fokus på at promovere danske gamere og nørder endnu mere på sin online platform. Vi vil på jagt efter friske skribenter til vores nye lønnede system, der kan hjælpe med at lave endnu federe elementer til danske gamere.

Vi vil se nærmere på at integrere flere medier, da interesse og fokus på medier hele tiden skifter globalt, hvilket også vil komme til at byde på nogle features som man normalt ikke er vant til at se.

Der kommer meget mere fokus på video og streaming. Det er noget der står os meget nært, men kræver mange ressourcer hvis det skal gøres godt. Ikke desto mindre vil vi tage udfordringen op og se mere på det i dette nye år.


Fejl rapportering

Da dette er en stor release, så er vi også meget bevidste om, at der meget vel kan være små fejl på siden. Vi har derfor oprettet en chat-kanal på "Danske Gamere" serveren via DISCORD, hvor du hurtigt kan komme ind og skrive eller tale med os.

Du kan connecte via boksen herunder eller besøge vores server oversigt her.


Tak fordi du kom forbi og vi ser frem til at høre fra dig og håber du kan lide den nye side.