I morgen starter endnu en stor turnering, nemlig ESL One New York. I år kan vi se frem til at se tophold som Astralis, Team Liquid, NRG og mange andre. Sammen kæmper turneringens 8 hold om en prizepool på 200.000$ og det prestigefyldte trofæ. Turneringen starter i morgen og fortsætter indtil på søndag hvor den store finale bliver spillet - forhåbentlig med dansk deltagelse.
Blandt de 8 hold har vi hele to danske line-ups i form af Astralis og Optic Gaming. Begge danske mandskaber er endt i den samme gruppe, og skal derfor kæmpe indbyrdes allerede i åbningskampen.
De to grupper ser således ud:
I gruppestadiet bliver der spillet "double-elimination format", hvor top to fra hver gruppe går videre til play-off delen, og de andre to ryger ud af turneringen. Alle kampene til turnering bliver spillet som bo3, udover finalen som er en stor bo5.
Udover selve turneringen bliver der også vist en showmatch på Cache, der for første gang bliver vist efter det nye rework. Selve showmatchen bliver spillet på søndag d. 29 September, lige inden finalen begynder.
Følg turneringen på Twitch, samt TV2 Zulu der dækker turneringen fra semifinalerne og frem, lørdag og søndag.