Semifinalerne til MSI er skudt i gang, og det var i dag Jensen og Team Liquid der skulle op imod de forsvarende verdensmestre IG, der i gruppespillet gik 9-1, og lignede et klart favorit hold til at vinde hele turneringen.
Der var ikke meget håb for NA der inden kampens start blev forudset til at tabe, og endda med store marginer. Dog går tingene sjældent som man tror, og Team Liquid endte med at spille deres livs bo5.
Team Liquid |3-1|
Invictus Gaming
Første kamp endte ud i noget af en neglebider. Det lignede at IG havde styr på kampen efter at de fik baron buff, men Liquid gjorde hvad de er bedst til, nemlig at vente til late game teamfights. Efter nogle gode fights begynder Liquid at få overhånden, og de kan på overraskende vis lukke kampen.
Med en føring på 1-0 til Liquid blev de i anden kamp tidligt kørt over af IGs aggression. Ligesom første kamp ligner det at IG har styr på tingene, men alligevel stabiliserer Liquid, og får overtaget efter flotte teamfights. I sær Jensen og
CoreJJ spiller nogle imponerende teamfights, som resulterer i endnu en sejr og en føring på 2-0.
I tredje spil havde Liquid mod alle odds allerede chancen for at sikre sig en plads i finalen. Kampen starter lige ud med meget aggression fra begge hold. Efter 15 minutter er det IG der har føringen, og kontrol over mappet. I modsætning til de andre to kampe fortsætter IG det gode spil, og får deres første sejr i dagens bo5.
Fjerde kamp byder på nye champions i form af Skarner og Lux for Liquid. Allerede fra start ser det godt ud med en solid føring. Efter 16 minutter er Liquid foran med hele 4 tusinde guld, og det ligner en sensationel sejr til det amerikanske hold. Ved blot 21 minutter får Liquid baron og en god fight, og kommer yderligere foran. Denne føring er nok til at lukke kampen, og dermed gå videre til finalen søndag.
I morgen skal den anden finalist findes, som står mellem G2 Esport og SKT. Kampen kan følges på Twitch fra kl. 09.00.