Vi har på Gaming.dk fået fornøjelsen af at snakke med Martin "Deficio" Lynge, der er tidligere professionel LoL spiller, caster for Riot Games, og nu General Manager for Origen der spiller i den bedste europæiske liga, LEC, og sidst i 2018 blev opkøbt af RFRSH, der står bag Astralis. Efter blot et halvt år har Deficio og resten af Origen formået at spille sig til en andenplads i årets, og historiens, første LEC split.
Vi har i denne omgang snakket med Deficio omkring hans opstart ved Origen, og hvordan det har været at gå fra caster til at skulle være en del af et League of Legends tophold. Derudover har vi spurgt ind til hans take på den danske LoL scene, og hvad fremtiden bringer.
Kan du kort fortælle om din opgave hos Origen?
Jeg laver virkelig, virkelig mange forskellige ting. Jeg var indledningsvist, sammen med sportsdirektør hos RFRSH, Kasper Hvidt, en del af hele opbygningen af strukturen på holdet. Det indebar eksempelvis at finde staff, finde spillere og sørge for at alle praktiske ting var i orden.
Simpelt sagt sørger jeg for, at maskinen er velsmurt og kører som den skal. Det er daglig drift. Jeg fungerer samtidig som binde- og kommunikationsled mellem hold og alle andre, lige fra internt i organisationen, fx når den kommercielle afdeling har partner aktiveringer, der skal eksekveres, til når Riot har ting der skal ordnes. Derudover er jeg en del af at få sat initiativer i søen, hvortil jeg heldigvis har utroligt mange kompetente eksperter i organisationen, der kan hjælpe mig.
Hvordan har det været at gå fra jobbet som caster til at skulle manage et hold?
Det har været rigtig spændende og rigtig udfordrende. Jeg har meget store forventninger til mig selv, og det har betydet mange lange aftener og nætter på kontoret, men når det er sagt, så nyder jeg udfordringen enormt meget, og jeg er stolt over hvor langt vi allerede er nået.
Hvordan har jeres præstation i spring split levet op til målsætningen?
Vi havde to store mål inden sæsonen startede: at få København og RFRSH-modellen til at fungerer og at komme i playoffs. Klart vigtigst for os var den første. Processen betyder meget mere end selve resultatet i begyndelsen, og det var en stor omvæltning for spillerne at flytte til København og arbejde med vores model og alle de forskellige trænere. Spillerne fløj også ind til LEC hver uge som det eneste hold, og det tog lidt tid at vænne sig til. Tingene faldt dog hurtigt på plads, og det har været en fornøjelse at se spillerne nyde vores infrastruktur og setup.
LEC-turneringen gik hurtigt, og vi kom i playoffs, som vi ville. Når det så er sagt, var det at nå finalen en kæmpe præstation af holdet og alle omkring det. Vi har dog større ambitioner end hvad vi allerede har opnået, og bruger det derfor som uundværlige erfaringer.
Hvad mangler I stadig at forbedre til summer split?
Der er, stort set, altid ting man kan forbedre. Små ting kan virke ligegyldige for mange, men hvis man kan optimere én procent her og én procent dér, så har man lige pludselig 10 %, der gør en kæmpe forskel, når niveauet er så højt, som det er blandt holdene i LEC, og på den internationale scene for den sags skyld.
Billede: Origen
Hvordan har det været at arbejde under RFRSH, der har været med til at skabe så stort et brand som Astralis?
Udelukkende positivt og produktivt. Det er en fornøjelse at have alle de ressourcer, en organisation som RFRSH tilbyder, foran sig og til fri afbenyttelse. Sammen kan vi skabe de bedst mulige rammer for vores spillere og trænere, så de kan koncentrere sig om at præstere. Det virker, og det glæder mig.
Hvilke nye værktøjer har i fået adgang til via RFRSH, som eventuelt ikke er set i LoL scenen før?
Der er mange, rigtig mange, og også ting, jeg ikke vil nævne. Overordnet set handler det om, at vi er kommet ind under en organisation med over 50 ansatte, der alle tilbyder ekspertise på deres pågældende område, om det er salg, produkt, kommunikation eller noget fjerde. Vi kan trygt overlade vores kollegaer i organisationen alt, der hører til på deres bord, og det giver en enorm luft til mig, trænere og spillere til at fokusere på præstationen.
Med vores performance-hold har vi landets bedste og dygtigste mennesker på deres områder til rådighed 24/7. En luksus vil nogle sikkert mene, men det handler om at skubbe til de hidtidige grænser, tage ved lære af traditionel sport og få det meste ud af alt og alle.
Hvor ser du den danske LoL scene bevæge sig henad?
Jeg føler at den danske scene er meget svær at bedømme pt. Jeg ser nogle positive ting omkring talentudvikling via skoler, men der mangler stadig meget omkring turneringer og den generelle professionalisme fra hold, spillere og ligaer, især hvis vi sammenligner med nogle af de større nationale ligaer i Europa.
Vi har altid produceret dygtige spillere i Danmark, og vi kan få endnu flere frem hvis vores rammer herhjemme bliver optimeret endnu mere. I RFRSH og Origen vil vi gøre alt hvad vi kan for at rykke på tingene herhjemme, og jeg synes, allerede vi er godt igang.
Skal der mere fokus på League of Legends i Danmark, ligesom Counter-Strike nærmest er blevet en almen ting?
League of Legends er en anden størrelse end Counter-Strike, og læringskurven af selve spillet er mere stejl, hvilket betyder det er sværere for Hr. og Fru Danmark, forældre og andre interessenter at forstå, hvorfor de skal gå op i esporten.
Vi har sindssygt mange gode ting at trække på fra den måde RFRSH og Astralis er kommet ud til den brede befolkning, og det er helt klart noget vi vil lade os inspirere af. Jeg tror vi kan rykke på rigtig meget, men der skal arbejdes hårdt og fokuseret for at vi lykkes med tingene.
Hvad kunne være startskuddet til at League of Legends for alvor tog fart i Danmark?
Vi har taget initiativet, synes jeg. I Origen og RFRSH bærer vi en del af ansvaret, som vi glædeligt tager på os. Vi sidder i en rigtig stor organisation, som der er investeret rigtig mange penge i. Der er eksperter på alle områder, og det gælder også kommunikations- og mediearbejde. Som med vores performance-arbejde er det heller ikke en tilfældighed når Origen og esport eksponeres vidt og bredt, både nationalt og internationalt, og selvom vi ikke er hvor vi vil være endnu, kan vi se at arbejdet virker. Og med det sagt er det ikke kun den enkelte kommunikationsafdeling, men derimod alle i organisationen, der tager ansvaret på sig og knokler for det.
Er der noget du til sidst vil sige til de danske LoL fans?
Først og fremmest, tusind tak for alt støtten over de sidste mange år! Jeg håber at jeg har givet mit bidrag til at repræsentere Danmark ordentligt på den internationale scene.
Jeg vil også gerne takke for al den støtte, vi allerede har modtaget i Origen. Det har været uvirkeligt fx at fylde en fanbus og mærke al den opbakning både digitalt, og når man er stødt ind i de mange fans. Jeg ved at spillerne tænker det samme. De elsker at bo i København, og vi har ingen planer om at forlade Danmark.
Deficio kan følges på nedenstående links, samt følges med Origen når de igen spiller i LEC til summer split, og skal kæmpe om både et mesterskab, men også en plads til Worlds 2019 der bliver afholdt i Europa.