Årets første Major er konkluderet, og det blev med dansk guld til Astralis, der vandt over den store finske overraskelse ENCE

Med denne sejr til Astralis er de blot det andet hold i historien til at vinde to Majors i træk, og har nu en chance for at blive det første hold nogensinde der vinder tre Majors i træk. Sidst der blev vundet to Majors back to back, var Fnatic i 2015. 


Dagens første map var valgt af ENCE, og stod på TrainAstralis starter ud på den stærke CT-side hvor de med solidt spil vinder første halvleg 11-4, og sætter sig i en god position til at vinde første map. I anden halvleg kommer de finske drenge lidt tilbage i kampen, men det er aldrig nok til at vippe Astralis af pinden. Danskerne vinder første map 16-11.

Andet map var Inferno, hvor Astralis ikke har tabt i 14 kampe. Med gode forudsætninger på papiret, er det også Astralis der kommer bedst fra start på serveren. Danskerne kommer foran med hele 10-0, før ENCE vinder deres første runde. Det blev aldrig til mere end én enkelt runde for de finske underdogs, Astralis vinder første halvleg 14-1. Efter en dominerende første halvleg er der ingen vej tilbage i kampen for ENCE og danskerne vinder mappet 16-4, og dermed finalen 2-0.  


Dette konkluderer årets Major, der på alle punkter har været fantastisk. Vi har set dansk succes, samt mange uventede kampresultater.

Allerede sidst på måneden skal vi igen se Astralis i aktion, til BLAST Pro Series Sao Paulo. Turneringen finder sted fra d. 22-23 Marts.