Manglende gaming hus, computere, som aldrig blev sendt, penge, der aldrig er refunderet og 100.000 kroner i lønninger, som ikke er blevet udbetalt til spillerne. Sådan lyder beskyldningerne mod Copenhagen Wolves fra deres tidligere League of Legends hold.
Det er omkring halvanden uge siden at Copenhagen Wolves organisationen pludselig mistede sit League of Legends hold. Spillerne meldte ud, at det skyldtes brudte løfter. Ejeren af organisationen, Jakob "JLK" Kristensen forklarede dengang, at udfordringen med at have et hold i LCS ganske enkelt var for stor en mundfuld.
| Den 9. maj valgte I at
offentliggøre, at I forlod Copenhagen Wolves. Dengang udtalte jeres
manager, Stefan, at I smuttede pga. aftaler, som ikke var blevet
overholdt. Stefan ville ikke udtale sig yderligere, men det er du så
klar til nu. Hvorfor var det helt præcist, at I forlod Wolves i sin tid -
hvad var "aftaler, der ikke blev overholdt"? Et eksempel er en LCS weekend, hvor jeg tog hjem. Der havde Jakob lovet at sende mig min PC til mit hus torsdag, så den skulle være der mandag. PC’en kom aldrig og vi mistede en uges pracc pga. det – han blev ved med at sige, at den var blevet sendt osv., men at der var fejl med post og hvad ved jeg. Jeg sidder den dag i dag stadig og beder Jakob om at sende min PC. Jeg har ikke fået den endnu. Samme problem har Dan. Han mangler både sin PC (som angiveligt er gået i stykker) samt en kuffert. Jakob løj i tre uger om, at den var blevet sendt, indtil han indrømmede, at han intet havde gjort ved det pga. slack. Jakob bedte Dan om at købe en ny kuffert, og denne har Dan heller ikke fået penge for endnu. Du nævner, at lønnen ikke blev
udbetalt til tiden. JLK udtalte til XplayN, dengang I smuttede, "alt er
blevet udbetalt og ordnet". Det kan jeg forstå på dig, ikke er sandt.
Kan du uddybe, hvad I helt præcist mangler af lønninger? Dvs. status er den, at I aldrig
fik/mangler: Det lovede gaming hus, jeres løn (mere end 100.000 kroner),
to computere samt penge for kuffert og dertil er I gået glip af pracc i
den største LoL-turnering, der findes. Er det korrekt forstået? Hvorfor har I ikke gjort noget ved det før nu? Jeg mener, Wolves og JLK lever stadig i bedste velgående. Hvad er jeres plan for at få de manglende ting (løn + udstyr)? Hvordan kan det være, at I først
står frem nu og fortæller offentligheden om jeres problemer? De har, så
vidt jeg kan fornemme, stået på i rigtig mange måneder. Du nævner, at Jakob "er rigtig god
til at snakke". Hvad har I f.eks. fået at vide i forbindelse med det
gaming hus, som I aldrig fik? Fik I tilpas information, eller? Riot er kontaktet ang. at få fingre I jeres løn. Tror I nogensinde, at I ser lønnen samt det udstyr, Jakob endnu ikke har sendt?Jeg er sikker på, at lønnen nok skal komme. Tror også det er ved at gå op for Jakob, at dette er seriøst. Gearet er ikke et stort problem, da vi modtager nyt i den nye organisation. Det har dog bare gjort oplevelsen i Wolves værre. Den nye organisation - er det noget, som I vil løfte sløret for endnu?Vi er faktisk ved at skrive kontrakter under, mens vi to snakker sammen, så det burde snart komme 100% på plads og vi kan gå officelle med det. Kan sige jeg glæder mig! |
Tilsyneladende står League of Legends holdet ikke alene om de lidet
flatterende oplevelser med Copenhagen Wolves. Den tidligere CS-spiller, Nicolai "HUNDEN" Petersen, der har en fortid i Copenhagen Wolves, udtaler:
Tiderne under Wolves var under al kritik. Vi fik et forskelligt svar hver eneste gang, vi spurgte ind til vores udstyr. Udstyret kom stille og roligt fra SteelSeries, men der manglede altid noget. Jeg fik min ”sidste” del af udstyret til SteelSeries finalerne i december, hvor det skulle bruges, ellers var der bøder på 10.000 kr. eller sådan noget.
Turen til DreamHack er en historie for sig selv. Vi skulle sammen med LoL-holdet af sted i to biler (en mini-bus, en person bil). Begge hold ville selvfølgelig gerne sidde sammen, men det kunne selvfølgelig ikke lade sig gøre. LoL-holdet fik mini bussen, hvor én af CS-spillerne så sad. Person bilen, som jeg sad i, blev kørt af en mand, vi aldrig havde mødt før. Han skulle selv til DreamHack, så han tog os med. Hans transport blev ikke betalt af Wolves, da han selv skulle af sted. En let løsning for Wolves og gratis transport til CS-holdet. Da vi ankom til DreamHack, var der ikke booket et værelse til os alle fem. Der var kun fire senge i vores værelse, så vi skulle sove i ske. Heldigvis ”reddede” Epsilon os med en ekstra seng.
På vej hjem vil LoL-holdet gerne tidligt hjem, så de tager mini bussen sammen med Allan og Jakob, og da der kun er plads til fire personer i personbilen, betyder det, at en fra CS-holdet SKAL med hjem (selvom der var et kæmpe fedt afterparty). Her kan vi vælge at blive, og så skal én spiller tage toget hjem dagen efter alene, ellers kan vi tage mini bussen én person. Det nægter vi dog, men Malte (red. Herden) og jeg ender med at droppe afterparty. Der er så ikke plads til os begge i mini busse, hvorfor Malte ender med at ligge i bagagerummet hele vejen hjem fra Sverige (fem timer i en bil..).
Derudover modtog jeg aldrig mine transportpenge. To gange var jeg i København med Wolves (tog, ca. 1.050 kroner), mens jeg også har været til Thor Open og SteelSeries finalerne (tog, ligeledes 1.050 kr.). Jeg har prøvet at kontakte JLK flere gange, jeg har prøvet kontakt igennem Stefan, da han var med i Wolves, men altid har svaret været ”de kommer inden for et par dage”. Jeg har ikke fået dem endnu. Og jeg har altid haft styr på kvitteringer, så det er ikke derfor, at mine penge ikke er kommet.
Gaming.dk er i skrivende stund i kontakt med ejeren af Copenhagen Wolves, Jakob "JLK" Kristensen. Der følger en artikel med en kommentar fra ham snarest.
* Update: Læs Jakob's svar på de ovenstående anklager her.
Links:
JLK: "Vi har haft store problemer"
Eksklusivt: LoL-holdet forlader Wolves
JLK: "Her er de brudte løfter"