League of Legends World Championship 2016 er lige på trapperne, og det er derfor også tid til at se lidt nærmere på årets forskellige grupper, der er blevet bestemt efter årets group draw show. Derfor vil vi over den næste uge gennemgå de fire grupper og give et bud på, hvem der ender hvor. I denne artikel vil der fokuseres på et lille overblik af gruppe A. Gruppe A består i år af følgende fire hold, som alle er fra hver deres region:

  • Counter Logic Gaming
  • Rox Tigers
  • G2 Esports
  • Albus NoX Luna
Counter Logic Gaming er dette års 2. seed fra Nordamerika, og de endte sæsonen med en 4. plads i playoffs, der dog stadig fik holdet kvalificeret til Worlds via LCS' point system. Rox Tigers er dette års 1. seed fra Sydkorea og vandt LCK Summer Split playoffs over SKT T1. G2 Esports er 1. seed fra den europæiske LCS samt vinder af EU Playoffs, men grundet deres ringe resultater til MSI, blev de stadig trukket i gruppe med et andet 1. seed. Albus NoX Luna er fra regionen CIS, og de kvalificerede sig til Worlds via en stærk præstation til dette års International Wild Card turnering, hvor de slog Lyon Gaming i den afgørende kvalifikationskamp.

Baggrund for predictions:
Denne gruppe er en af de få grupper, hvor de fleste eksperter inden turneringen har været enige om, at Rox Tigers fra Sydkorea uden tvivl er det stærkeste hold og derfor sandsynligvis vil slutte gruppespillet med en 1. plads. Hvis Rox Tigers holder samme niveau, som de viste under den Sydkoreanske playoff, burde de uden store problemer tage første pladsen i gruppen.

I bunden af gruppen vil vi højst sandsynligt finde WildCard holdet Albus NoX Luna. Historisk set har holdene, der kvalificerede sig gennem WildCard turneringen ikke klaret sig synderlig godt, (udover de sjældne undtagelser som sidste års brasilianske Pain Gaming), så er der stor chance for en sidste plads i puljen. Hvis Albus NoX Luna skal gå videre fra gruppen, skal de spille deres absolut bedste, da de andre hold i denne gruppe ikke vil tøve et sekund med at straffe dem, hvis de begår fejltagelser. 

Kampen om den umiddelbare 2. plads i gruppen kan dog blive meget interessant. G2 Esports kommer som det umiddelbart stærkeste hold fra Europa, mens Counter Logic Gaming ankommer som det umiddelbart svageste fra Nordamerika. Counter Logic Gaming har dog tidligere til MSI haft gode præstationer til internationale begivenheder. Derudover mener mange eksperter, at den ordamerikanske liga lige nu virker stærkere end den europæiske. Dette sammen med, at G2 Esports havde en katastrofal præstation til årets MSI, kan tyde på, at den interne kamp mellem CLG og G2 vil blive langt mere spændende, end deres respektive seeds foreslår.

Hvis G2 skal gå videre, skal de vinde deres ofte sublime laning phase stort og derefter vinde kampen inden late game, hvor CLG ofte er stærke. Hvis CLG skal gå videre, er det essentielt, at de ikke falder for langt bagud i deres svage early game og holder sig inde i kampen, indtil de kan rotere effektivt rundt på mappet og dermed skabe fordele for deres hold.

Prediction for gruppe A:
  1. Rox Tiger
  2. G2 Esports
  3. Counter Logic Gaming
  4. Albus NoX Luna
Predictions for gruppe B vil blive udgivet onsdag d. 21 september kl 16.00