En ny opdatering på 67,8MB (Windows) landede til CS:GO i nat, hvor der blev tilføjet en ny Case til spillet.

Den nye Case er en fortsættelse af den tidligere Case, "Gamme Case". Det er derfor ingen overraskelse, at den nye Case er blevet døbt Gamma 2 Case.

Derudover er der også lidt mindre opdateringer til spillet, og det lyder på:

  • Servere

- Tilføjet officielle spilservere i Peru.

  • Tilskuer

- Oplysningseffekten der kommer fra en spiller, når man er tilskuer, er nu dæmpet, hvis spilleren ikke laver lyde (f.eks. skyder eller bevæger sig). Der er adskillige convars tilgængelig til at ændre i dette. Søg efter "find spec_glow" for at se listen.

  • Diverse

- Genindhentet funktionen "cl_avatar_convert_rgb" til at kunne anvendes under turneringer.

  • Linux

- Rettet en fejl, der gjorde at når nogle spillere havde et lavt antal RAM i deres computer, ville det medføre dårlig spiloplevelse.

  • Lyd

- Forhøjet nøjagtigheden og reduceret distortionen af skudlyden hos Glock-18, HKP2000, USP-S og Deagle.

- Tilføjet en unik lyd til Glock-18, HKP2000, USP-S og Deagle, som kan høres når en spiller taget pistolen frem eller lader.

I denne omgang er der dog, som set flere andre gange, ingen nye skins til knive. Du kan se resten af de nye skins her.

Af de fire pistoler som har fået ændret i deres lyd, slår USP-S helt klart ud, da der ikke længere er meget funktion over lyddæmperen. Men hvad synes du om opdateringen er lydene, samt de nye skins? Burde Valve stoppe med at lave om på lydene, eller siger det dig intet?