Gamescon 2016 er lige om hjørnerne, men på det seneste har Europa været ramt af terror angreb, samt et skyderi i München, Tyskland. Gamescon har derfor valgt, at stramme sikkerheden op fra top til tå.
For godt tre uger siden, skete der et skyderi i München, der medførte at 10 mennesker omkom, og mange blev såret. Det har også medført, at samfundet endnu engang bebrejder computer spil, for den 18-årige drengs beslutning i München.
Gamescon har derfor valgt at stramme op for sikkerheden til deres event, der lukker op for dørene d. 18 august kl 10:00. Fra d. 15. august vil Gamescon allerede påbegynde deres sikkerhedsprogram, hvor de vil kontrollere alt og alle, der kommer ind. Selv på mediedagen d. 17 august vil hver eneste person blive kontrolleret. Gamescon råder derfor alle der deltager til eventet på åbningsdag d. 18 august og de andre dage, at lade sine tasker og rygsække ligge derhjemme, da de ellers vil blive gennemtjekket. Gamescon råder samtidig også folk til at møde op tidligt, da det nu kommer til at tage længere tid at komme ind. Kontrolleringen vil foregå uden for hvor Gamescon bliver holdt, og vil starte kl 7:00.
Opstramningen af sikkerheden betyder også, at falske våben, eller efterligninger af våben, ikke vil være tilladt til dette års Gamescon, hvilket det ellers har set været før hen. Det vil dog stadigvæk være tilladt, at være klædt ud - men denne gang uden sværd og skjold.
Du kan læse meget mere om Gamescon beslutning her.