Copenhagen Games nærmer sig med hastige skridt, og her vil alle Danmarks bedste hold på nær Astralis være at finde. Et af de hold, der må betegnes som en underdog, er tidligere Epiphany Bolt, som nu er kendt som Orbit. Holdet husede oprindeligt 3 danskere, men Emil "hiffer" Ervolder blev tidligere på måneden erstattet af britiske Jake "Boaster" Howlett, og derfor er der ikke længere et overtal af danskere på holdet. Det fulde holdkort ser således ud:

  •  Patrick "es3tag" Hansen
  •  Mads "MomentPlz" Sørensen
  •  Simon "st^" Thulin
  •  Fredrik "Krewmer" Svensson
  •  Jake "Boaster" Howlett

Ved deres sidste event, CG Lan, blev det til en 3. plads, hvilket må ses som skuffende for et hold af denne kaliber. Nu håber de dog på at kunne gøre mere skade til det kommende CPH Games efter organisations- og spillerudskiftningen.

Gaming.dk fangede den danske Mads "MomentPlz" Sørensen til en snak omkring det kommende CPH Games og de seneste aktiviteter omkring holdet.

Hvordan har overgangen fra organisationen Epiphany Bolt til Orbit været, og er det en forbedring?

Der var tale om en hurtig overgang til Orbit fra Epiphany. Der skulle ske et eller andet, så da vi hørte Orbit var interesserede virkede det oplagt at forhøre os videre. Det er en væsentlig større og langt mere professionel organisation, så vi er stolte af at repræsentere dem fremadrettet.

Hvordan har forberedelserne været til CPH Games, og hvilken effekt har det haft på holdet, at i skiftede hiffer ud?

Hiffers spillestil passede ikke rigtig ind i den måde, som resten af os gerne ville spille CS på, så vi blev enige om, at det ikke skulle fortsætte med os 5 længere. Forberedelserne har derfor primært båret præg af, at vi skulle have sat Jake (Boaster) ind i, hvordan vi gerne vil spille CS, og hvilke strats/setups vi gerne vil fortsætte med.
Derudover, så har Jake haft en stor indvirkning på holdets attitude/mentalitet sådan lige umiddelbart, og han har en masse gode idéer og kommer også gerne med inputs til, hvordan vi kan forbedre os.

Hvilke forventninger har i til CPH Games både som event og resultatmæssigt?

Vi har ikke som sådan nogle forventninger til CPH Games som event. Jeg er den eneste på holdet der tidligere har været til det, men det var i forbindelse med CS:GO Danmarks deltagelse sidste år og har ikke været der som spiller før.
Vi synes dog at en top 8 placering er realistisk og er i første omgang det, som vi sigter efter. Så tager vi eventen som det kommer.

Sluteligt har du noget at tilføje?

Tak for interviewet, og jeg glæder mig til at se nogle af de onlinehoveder, som man ellers normalt kun ser på nettet! Shoutout til chaze for at være danmarks nok flinkeste bot ;-)

Dermed sigter det nu internationale Orbit højt til CPH Games i form af en top8 placering, om det bliver en realitet, får vi at se om lidt over en uges tid, når Copenhagen Games skydes i gang.