Counter Pit League sæson 2 er en anelse anderledes end sæson 1, hvor alle kampene blev spillet online, så bliver sæson 2 spillet offline d. 17-18 marts i Split, Kroatien.

Sidste sæson fremstod drengene fra Astralis, dengang under Team SoloMid, som vinderne efter at blive sendt ned i lowerbracket af Virtus.pro 2-1. Fra lowerbracket fremviste holdet, hvorfor de i den periode blev regnet for det andet bedste hold i verden, ved at vinde 2-0 over Natus Vincere, Virtus.pro og i finalen 2-0 mod EnVyUs.

Turneringen er den sidste større turnering inden Majoren i Columbus, og flere af holdene har behov for at vise, at de stadig har mulighed for at være en kandidat til at vinde i Columbus.

De fire højest placerede fra sidste turnering har fået en direkte invitation:

  •  Astralis
  •  EnVyUs
  •  Natus Vincere
  •  Virtus.pro. 

Derudover har følgende fire hold kvalificeret sig: 

  •  NRG eSports
  •  Torpedo Gaming
  •  FlipSid3 Tactics
  •  Team Immunity.


Analyse

Team Immunity vs. Virtus.pro

Team Immunity ses som det andet bedste australske hold, og er ikke et hold, som vi ser ofte til større internationale events. De skal møde Virtus.pro, som med deres faldene niveau kan gå hen og blive en rigtigt tæt kamp. Holdene har mødtes tidligere, hvor Virtus.pro har vundet i alle møderne, men ved Crown Invitational var et af mapsene ude i overtid. Virtus.pro har haft en hård periode, hvor de har fået prygl både online og offline. Deres sidste event IEM Katowice var en temmelig tandløs præstation, og de avancerede kun pga. FaZe smed deres kamp væk, og at EnVyUs var i en forfærdelig form. 

Det er ikke fordi, at holdet har ændret voldsomt meget, dog har Janusz 'Snax' Pogorzelski ikke ramt samme niveau som tidligere, og også Paweł 'byali' Bieliński har haft meget svingende præstationer. Af de første kampe, så burde Immunity vs. Virtus.pro blive den tætteste kamp, men alligevel må pollakkerne blive set på som favoritter.


Natus Vincere vs. FlipSid3 Tactics 

FlipSid3 Tactics er et solidt hold, og spillede ganske solidt ved Major kvalifikationen, hvor de kun tabte til G2 eSports. Derudover tævede de på behørigvis brasilianerne fra Tempo Storm, der dog ugen efter viste et helt andet niveau i Katowice.

Holdet møder Natus Vincere, og hverken taktisk eller skill mæssigt burde FlipSid3 ikke have en reel chance for at vinde en Bo3. Ligeledes er det mere end 6 måneder siden, hvor holdet formåede at vinde over NaVi, hvilket var med superstjernen Aleksandr 's1mple' Kostyliev på holdkortet.

Natus Vincere er et af verdens bedste hold, og er sammen med Astralis nok de mest sandsynlige at finde i finalen. Holdets største problem har været, at det er sjældent at deres to stjernespillere rammer deres topniveau i samme spil. Om det er knyttet til det billede, som Ladislav "GuardiaN" Kovács tweetede d. 10, og om det kan få indflydelse på et hold, som ofte kaldes ”The GuardiaN show” må kampene vise. 

Torpedo Gaming vs. Astralis

Torpedo Gaming er ikke et hold, som man ofte ser, de er dog ikke helt uden evner og endte som nummer 3 ved Nordic Masters 2016, og i kvalifikationen til Counter Pit slog de ENCE, ALTERNATE aTTAX, og spillede 1:1 med Copenhagen Wolves og Vexed. De starter ud mod Astralis, og hvis danskerne er kendt for en ting, så er det at de stort set aldrig taber til modstandere svagere end dem selv. De danske drenge har skiftet lidt positioner, og efterhånden ser det ud til, at der er kommet styr på det. Det har også været positivt at se, at deres mappool er blevet stærkere, hvor både Train og Cache er blevet markant bedre kontra tidligere. Der ingen tvivl om, at svenskerne står til at modtage en omgang bøllebank. 


NRG eSports vs. EnVyUs

NRG eSports har overrasket på den amerikanske scene efter deres tilføjelse af Fatih ”gob b” Dayik og Nikola ”LEGIJA” Ninic. Dette har været med til at tilføre en stor ildkraft, og tilføjelserne kan indtil videre kun ses på som positive. Desværre, så er holdets chancer for at bevise, hvad de kan, blevet hæmmet voldsomt af Peter ”ptr” Gurney, der har brækket hans fod på vej til turneringen. 


Det er et stort tab for holdet, da de skulle have spillet mod EnVyUs. Tilbage ved MLG X-Games Aspen bar han nemlig CLG, sit tidligere hold, til sejr ved en dominerende performance mod franskmændene, da de spillede under LDLC. 

For EnVyUs bliver det en test af deres nyeste spiller Timothée ”DEVIL” Démolon, som har erstattet Fabien ”kioShiMa” Fiey efter flere måneders manglende niveau. Hertil kommer om holdet har fået justeret sig til Nathan ”NBK” Schmitts filosofi og taktiske tilgang. Deres online games har været svingende, og holdet vil nok se turneringen, som en mulighed for at teste deres nye spiller i et offline miljø.

Konklusion

Astralis har gode chancer for at forsvare deres titel, da de selv er godt forberedte i forhold til flere af deres modstandere, som må ses som værende i problemer for tiden. Lige præcis Virtus.pro og EnVyUs som danskerne tidligere havde problemer med, har ikke præsteret op til niveau, og sidstenævnte har endda skiftet en spiller ud samt skiftet IGL. Medmindre en af EnVyUs spillerne går beastmode igennem 3 maps, så burde danskerne kunne sikre sig finalepladsen. Her vil de sandsynligvis møde Natus Vincere, som de har spillet tæt med i deres sidste mange kampe, og derved skal det nok blive en interessant kamp.