Mens Copenhagen Wolves tidligere på dagen tabte deres kvartfinale, så var det ikke den eneste kamp, der blev afviklet. Ninjas in Pyjamas kom uhindret videre, hvilket også Astana Dragons desværre gjorde, da de vandt over Copenhagen Wolves.
fm.TOXIC mødte franske Clan-Mystik, hvilket blev en for stor mundfuld for britterne. Allerede efter to maps kunne en vinder krones, hvilket blev Clan-Mysik, der uden tvivl havde en kæmpe hjemmebanefordel - der var mange tilskuere, der heppede på dem.
For få minutter siden blev dagens sidste kvartfinale så afviklet i Counter-Strike: Global Offensive-turneringen her ved Electronic Sport World Cup 2013. Det var en af de absolut største favoritter, Team VeryGames, der havde fået fornøjelsen af fnatic.
I starten så det virkelig godt ud for de svenske drenge, der noget overraskende vandt over et elendigt spillende Team VeryGames på første map. Der skulle dog ikke mere end et par minutter til i pausen, før franskmændende fik samlet tankerne og fokuseret, hvilket gav dem de to efterfølgende maps.
Det blev altså følgende resultater i kvartfinalerne:
ESWC 2013 Finals - Kvartfinaler |
|
Tid |
|
Resultat | ||
![]() |
vs. |
![]() |
|
09:30 |
|
05 - 16 13 - 16
|
![]() |
vs. |
![]() |
|
09:30 |
|
16 - 06 16 - 13 |
![]() |
vs. |
![]() |
|
09:30 |
|
16 - 10 02 - 16 14 - 16
|
![]() |
vs. |
![]() |
09:30 |
|
16 - 06 16 - 02 |
Det ser ud til, at de næste kampe starter her om en lille times tid. Især den ene semifinale, som kommer til at stå mellem Ninjas in Pyjamas og Team VeryGames, kan gå hen og blive en rigtig neglebidder. Franskmændene har vundet de sidste to gange, de har mødtes, så det er uden tvivl et revanche-tørstigt Ninjas in Pyjamas, der venter.
ESWC 2013 Finals - Semifinaler |
|
Tid |
|
Resultat | ||
![]() |
vs. |
![]() |
|
13:00 |
|
BO3
|
![]() |
vs. |
![]() |
13:00 |
|
13 - 16 16- 19 |
Ovenstående tabel vil blive opdateret, så snart det er oplyst, hvem der streamer hvad.