Klokken nærmer sig 21:30 her i Paris, men det afholder ikke det københavnske mandskab, Copenhagen Wolves, fra at forberede sig til strabadserne, der venter i morgen. Her tidligere på aftenen blev ulvene gjort opmærksom på, at de skal prøve kræfter med Astana Dragons i kvartfinalen.
(Friis bliver et vigtigt element, hvis Copenhagen Wolves skal vinde)
Da holdet fik informationen om, hvem de skulle mødes i kvartfinalen, så tog de det meget forskelligt. Mens størstedelen tog det positivt, så var holdets nyeste tilføjelse, Jacob "Pimp" Winneche, langt mere skeptisk. En ting er de dog alle enige om: kampen skal vindes.
ESWC 2013 Finals - Kvartfinaler |
|
Tid |
|
Resultat | ||
![]() |
vs. |
![]() |
|
09:30 |
|
BO3
|
![]() |
vs. |
![]() |
09:30 |
|
||
![]() |
vs. |
![]() |
09:30 |
BO3 |
||
![]() |
vs. |
![]() |
09:30 | BO3 |
Her fra taktiklokalet lyder det som om, at Copenhagen Wolves er ved at være klar til kampen i morgen. Der bliver lige finpudset de sidste taktikker og set lidt flere demoer, og så bliver det forhåbentlig til en sejr i morgen.
Hvis ulvene vinder over Astana Dragons i morgen, så havner de i en overkommelig semifinale - ifølge dem selv - hvor enten Clan-Mystik eller fm.TOXIC venter.