Lolesports har i dag annonceret, at en såkaldt Battle of the Atlantic turnering vil blive spillet i slutningen af 2013. Turneringen vil blive spillet i sammenhæng med LCS Promotion turneringen, hvor de seks nye eller gamle LCS hold skal tilslutte sig den europæiske og nordamerikanske LCS turnering.
Battle of the Atlantic er en direkte kamp om hvilket hold som er bedst af de europæiske og amerikanske LCS hold. Det foregår på den måde at, de hold som endte på en første, anden, tredje og så videre ned til femtepladsen i LCS Summer split i Europa skal møde det andet hold, som endte på samme plads, bare i den amerikanske LCS turnering.
Det vil blandt sige, at vi får noget af et brag, når vinderne af Summer split i både Europa og USA, Fnatic og Cloud9 tørner sammen i Los Angeles. To af kampene vil blive spillet i Europa til den europæiske LCS Promotion turnering, imens de andre vil blive spillet den amerikanske LCS Promotion turnering.
Men kampene vil ikke give samme point. Topbraget mellem Fnatic og Cloud9 giver tre point til den vindende side af Atlanten, imens de to 2ere og 3ere giver to point og til sidst giver de to fjerde og femte pladser kæmpe om et point. Det vindende hold af hver kamp modtager ligeledes 5.000$, imens det vindene kontinent deler 25.000$.
Battle of the Atlantic |
|
Dato |
|
Sted | ||
![]() |
vs. |
![]() |
|
14. December |
|
Køln |
![]() |
vs. |
![]() |
|
15. December |
|
Køln
|
![]() |
vs. |
![]() |
|
20. December |
|
Los Angeles
|
![]() |
vs. |
![]() |
|
21. December |
|
Los Angeles |
![]() |
vs. |
![]() |
22. December |
Los Angeles |
Altså en ekstra julegave op imod juleaften for alle os LoL fans. Samtidig indikerer dette også, at LCS Promotion turneringerne vil ligge i disse datoer. Til sidst kan der nævnes, at alle kampene vil blive spillet i bo3, altså bedst af tre kampe.