ESL Pro League har siden slutningen af 2014 kogt 16 hold ned til 8, som er at finde ved LAN-finalerne i denne weekend. Blandt disse hold er hele tre af dem danske, som alle rejste med samme fly mod det tyske i går.

Turneringen løber over tre dage med et gruppespil i GSL-formatet, og alle kampe under turneringen afvikles som bedst ud af 3. De to grupper kan findes herunder:

Gruppe A

  •  Team SoloMid
  • Natus Vincere
  • Team Dignitas
  • Virtus.pro

Gruppe B

  • Team EnVyUs
  • Titan
  • 3DMAX
  • Copenhagen Wolves

Klokken 10:00 skydes showet i gang, hvor danske TSM skal møde deres overmænd fra Copenhagen Games, Virtus.pro. Danskerne stiller dog op med Casper "cadiaN" Møller i stedet for Nicolai "device" Reedtz, da device er blevet ramt af sygdom. Udover denne første kamp skal de seks resterende også spille en kamp hver, den ene af disse er Dignitas mod NaVi, som også spilles klokken 10:00, mens vinderne af alle kampene også når at mødes om førstepladsen i gruppen.

  • 1# 10:00 - SoloMid vs. Virtus.pro - 2-1
  • 2# 10:00 - NaVi vs. Dignitas - 1-2
  • 3# 14:00 - EnVyUs vs. Wolves - Stream
  • 4# 15:00 - Titan vs. 3DMAX - Stream
  • 5# 16:45 - Vinder 1 vs. Vinder 2 - Stream
  • 6# 20:00 - Vinder 3 vs. Vinder 4 - Stream

Programmet opdateres løbende med streams og resultater.

Til at levere underholdning til os hjemme bag skærmen er blandt andre RoomOnFire duoen, Anders Blume og Auguste "Semmler" Massonat, blevet hyret, mens der også er blevet plads til Lauren "Pansy" Scott, Jonatan "Devilwalk" Lundberg, Alex "Machine" Richardson og flere andre kendte ansigter.

Lørdagens kampe byder på henholdsvis tabernes kamp og kampen om andenpladsen i gruppen, hvor den første kamp sættes i gang klokken 10:00.