Om mindre end et døgn skydes Counter-Strike: Global Offensive turneringen ved Copenhagen Games 2015 i gang. Dette sker med en ny opdatering, som ramte tidligere på dagen. Blandt de ændrede ting er AWP og TEC9. De danske spillere raser.
Mens de fleste hold så småt er begyndt at føle sig klar til kampstart i morgen, skal de nu til at ændre på et par taktikker, da en ny opdatering tvinger holdene til at tænke i andre baner. Blandt andet er den meget omtalte TEC9 blevet tunet i sådan en grad, at den nu for alvor kan have afgørende betydning for en runde.
En anden vital ting, som ligeledes har været under luppen, er den velkendte AWP. Ifølge Valve selv har de ændret følgende: "Lowered scoped movement values for AWP and Autosnipers.". Mens nogle ikke har det store imod opdateringen, er der andre, som er helt oppe i det røde felt.
LMFAO TRY TO MOVE WHILE SCOPED WITH AN AWP......
— Shahzeb Khan (@C9ShahZaM)
April 1, 2015
Yes, this update make all of us really sad :(
http://t.co/DOjAyPjBfJ
— kennyS (@Titan_kennyS)
April 1, 2015
Og de danske spillere holder sig heller ikke tilbage. Flere fra Team SoloMid har været på Twitter og lufte deres utilfredshed.
God im tired of your updates @csgo_dev
— René Borg (@TSMcajunb) April 1, 2015
Im going to host a bet, how long will it take to revert awp nerfs? Secret prize will be revealed when it happens 🙏
— Nicolai Reedtz (@deviceCS) April 1, 2015
Just tried a pracc with the new update, none of it makes sense at all. Goodbye ECO rounds, TEC9 and SMG train incoming. SMGhagen Games
— Finn Andersen (@TSMkarrigan) April 1, 2015
.@csgo_dev Please introduce an BETA testing to your future updates. I know its kind of a new thing but really it doesnt cost much ))))))))))
— Nicolai Reedtz (@deviceCS) April 1, 2015
Is this a 1st April update?
— René Borg (@TSMcajunb) April 1, 2015
Selvom flere af spillerne havde håbet på, at Copenhagen Games ikke ville tage den nye opdatering ind, er dette ikke tilfældet, og eventen meldte tidligere på dagen ud, at der vil blive spillet den nye version af Counter-Strike: Global Offensive.
Just to make it clear: we will be using the latest VALVE update for our CS:GO tournaments but we stick to our original map pool. #CPHGames
— Copenhagen Games (@copenhagengames) April 1, 2015
Gaming.dk er tilstede under hele eventet og bringer både artikler og masser af billeder. I morgen skydes kampene som nævnt tidligere i dag, og det bliver her muligt at se, om hvorvidt opdateringen vil have afgørende betydning.