Den anden kvalifikation i GDK CS: GO turneringen begynder i aften, hvor myXMG og eSpuma skal forsøge at tilkæmpe sig en plads i semifinalerne. Det lykkedes nemlig ikke for nogen af de to hold, da de i sidste uge måtte se Copenhagen Wolves og eXeS avancere på deres bekostning.

eSpuma var ellers det eneste hold, der for alvor gav forhåndsfavoritterne fra Copenhagen Wolves modstand, men de måtte dog til sidst bukke under for presset, da de tabte samlet 2-0.

Mere overraskende var det, da myXMG blev sat gevaldigt til vægs af eXeS, som vandt den sidste kamp i sidste uges kvalifikation med imponerende 16-5.

I aften deltager begge mandskaber igen. Det samme gør aTr-eSports, som overraskede i sidste kvalifikation ved at slå myXMG ned i lowerbracket

25.000 kroner på højkant i finaleshow

Kampene begynder i aften klokken 19.00 og fortsætter frem til klokken 23.00. Der dystes om muligheden for at spille sig videre fra semifinalen til finaleshowet, som afvikles i Filmbyen i Aarhus i begyndelsen af december. Den samlede præmiepulje er på 25.000 kroner. 

Aftenens program kan ses her:

Ventelisten har også en chance

Frederik "realition" Byskov, som er administrator i turneringen oplyser, at hold på ventelisten med fordel kan dukke op inden kampstart, da der i sidste kvalifikation blev fyldt nogle pladser op efter de få hold, der ikke dukkede op til kampstart klokken 19.00.


GOTV IP'er / stream til i aften:

Alle eSpuma kampe: www.twitch.tv/inquisitorhayes

myXMG vs. Hundene: 82.149.235.19:27020

ufrag - gamersphere : 84.201.38.213:27020

decerto vs. Gamersphere: 84.201.38.213:27020