NO SIR, som var i besiddelse af en snyder i form af Emil "zaider" Brandt, har netop reageret officielt på sagen, hvor beslutningen lyder på, at førnævnte Emil "zaider" Brandt bliver smidt ud af holdet. I tirsdags indrømmede han selv over for Gaming.dk, at han havde snydt.
Samtidig med, at holdet tager afstand fra Emil "zaider" Brandt, undskylder de også til alle de personer, som den nu tidligere NO SIR spillers snyderi har ramt.
Lineup:
Danny "BERRY" Krüger
Joachim "frande" Frandsen
Nicolaj "mupzG" Jensen
Asger "AcilioN" Larsen
Mandskabet har formuleret denne pressemeddelelse:
Først og fremmest vil vi gerne slå fast, at denne udtalelse først kommer nu, da Acillion var på ferie, alt i mens dette er foregået. Derfor skulle vi lige have chancen for alle sammen at få snakket vores situation igennem.
Vi har besluttet at smide zaider ud af NO SIR og finde en erstatning – noget vi stadig arbejder på. Vi kan og vil under ingen omstændigheder acceptere snyd på nogen måde, så det stod rimelig klart, at dette var den rette beslutning, da han indrømmede brugen af snyd. Om hvorvidt han har snydt i officielle kampe eller ej, vil vi ikke kommentere på, vi kan blot sige så meget, at vi ikke havde den fjerneste ide, både ud fra hans spil og hans info ingame.
Vi vil i samme ombæring gerne undskylde over for alle parter, som dette er gået ud over. Vi ved ikke, hvor omfattende det er gået ud over andre spillere og hold, men vi sender en undskyldning til alle, vi har mødt de sidste par måneder.
Tag ikke fejl af, at dette også er en meget uheldig sag for os. Ikke nok med, at man føler sig snydt af en god ven, så er hele holdets ry godt og grundig lakket og alt det arbejde, vi har lagt i træningen føles spildt.
Flere ved nok, at vi vandt Flipsid3 Academy turneringen, hvor vi vandt i alt 750 euro (5.600 kroner) – alt dette er taget fra os, grundet denne sag.
Men nu kigger vi fremad og er sikre på, at vi, som hold, nok skal komme over dette bump på vejen. Vi annoncerer snarest vores nyeste mand i flokken, som skal være med til at opnå vores mål og ambitioner.
En ny mand bliver snart hevet ind i NO SIR lejren, hvor han skal hjælpe med at få holdets ry på rette spor igen, oplyser holdet.
Emil "zaider" Brandt får formentlig svært ved at finde et hold på samme niveau som NO SIR, da han er blevet udelukket fra alle turneringer, som afvikles af Gaming.dk, helt frem til juli 2018. Blandt andet Danmarks største liga, SteelSeries CS: GO Championship.