Det unge danske hold drog mod Jönköping med drømmen om at avancere fra Gruppe C - nu er drømmen og rejsen fortid, da Reason Gaming netop er blevet sendt ud af Dreamhack Summer 2014 efter et 16-9 nederlag til Titan.
Det betyder at franskmændene snupper andenpladsen i gruppen, mens HellRaisers går videre som etter. Det sidste hold i Gruppe C, o4o, fik absolut ingen rolle at spille - blot tre runder i to kampe blev det til for det svenske BYOC hold.
Nu er det blevet tid til Gruppe D, hvor Natus Vincere er kæmpe favoritter. De er i gruppe med Lemondogs (tidl. AliGon) og to af de hold, som kvalificerede gennem BYOC turneringen, Expert Gaming og Flipsid3.
Kampene er oprettet i vores matchticker og starter klokken 20:00. De kan følges på den officielle stream og på FACEIT.
Na`Vi vs.
Flipsid3
Lemondogs vs.
Expert