På lørdag begynder Dreamhack Summer 2014, som strækker sig over fire dage i det sydøstlige Sverige. Til eventen vil en League of Legends turnering finde sted, hvor otte hold skal kæmpe om mere end 160.000 danske kroner til hovedturneringen.

Størstedelen af holdene er fundet, da de enten er blevet inviteret eller har kvalificeret sig online. Der mangler dog ét hold, som skal findes til selve eventen. Den første dag bliver der afholdt en BYOC kvalifikation, hvor vinderen får den sidste plads i hovedturneringen.

Det er disse hold, som skal kæmpe om den eftertragtede pengesum til Dreamhack:

Gruppe A:

  • Ninjas in Pyjamas
  • Reason Gaming
  • Tick Trick Duck
  • TBA

Gruppe B:

  • Roughnex.VyprVPN
  • SK Gaming Prime
  • GSI Gaming
  • n!faculty

Ninjas in Pyjamas har, efter tabet af Erlend "Nukeduck" Holm og Alfonso "Mithy" Rodriguez, sat to på prøve, hvilket kan give dem besvær til Dreamhack, da der skal arbejdes på holdets synergi. De har dog stadig erfarne spillere på holdet, hvilket burde give dem en god chance for at ende i toppen.

Derudover har n!faculty, som har bemandet midlane og jungle med to danskere, præsteret stabilt på det seneste. Holdet har blandt andet slået Tick Trick Duck af pinden til ESL Pro Series Germany Spring 2014, og de ses derfor også som en mulig kandidat.

Som nævnt tidligere, er den fulde pengepulje på mere end 160.000 danske kroner, og de bliver fordelt således mellem de otte hold:

  1. 70.000 SEK (~57.610 DKK)
  2. 35.000 SEK (~28.805 DKK)
  3. 25.000 SEK (~20.575 DKK)
  4. 25.000 SEK (~20.575 DKK)
  5. 10.000 SEK (~8.230 DKK)
  6. 10.000 SEK (~8.230 DKK)
  7. 10.000 SEK (~8.230 DKK)
  8. 10.000 SEK (~8.230 DKK)

Dreamhack har samlet et hold bestående af tre britiske castere, som skal kommentere på de mange kampe i Summoner's Rift:

  • Vince ”Metuz” Hill
  • James ”Stress” O’Leary
  • Richard “Pulse” Kam

Kampprogrammet vil være at finde i vores matchticker, så du ikke går glip af kampene, som kan ses på den officielle stream: